• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.

16.03.2023, 23:54
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.

20.02.2023, 23:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.

16.02.2023, 23:55
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską [WIDEO]

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.

09.09.2022, 05:25
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.

21.04.2022, 23:55
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Bulwary Wiślane i Kanał Augustowski - obiekty hydrologiczne z prestiżowym wyróżnieniem

Bulwary Wiślane w Warszawie i Kanał Augustowski zostały nagrodzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych IAHR. To najważniejsze wyróżnienie hydrologiczne w Europie. Nagrody dla innowacyjnego przedsięwzięcia hydrologicznego (bulwary) i dla dziedzictwa wodnego (kanał) ogłoszono 18. lutego podczas szóstego europejskiego kongresu IAHR zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk (PAN) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

22.02.2021, 12:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

W poniedziałek rozpocznie się najważniejszy kongres wodny w Europie

Na temat prognozowania powodzi, zmian klimatu i ochrony wód debatować będzie od poniedziałku w Warszawie ponad 400 ekspertów z ponad 50 krajów w czasie konferencji pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych (IAHR) - poinformowała w czwartek Polska Akademia Nauk.

11.02.2021, 13:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Polska Akademia Nauk o prognozach wzrostu poziomu wód na Bałtyku

W ciągu 30 lat wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku, a za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą - prognozuje interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w komunikacie dot. skutków wzrostu poziomu morza m.in. dla Gdańska, Żuław i Półwyspu Helskiego.

27.01.2021, 14:22
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  

22.09.2020, 14:30
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Polak z prestiżową nagrodą za badania o wodzie

Prof. Zbigniew Kundzewicz z Polskiej Akademii Nauk, jako pierwszy Polak, otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana. Doceniono jego badania dotyczące relacji między klimatem a zasobami wodnymi.

28.08.2020, 13:13
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.